Savinjska regija ima izjemno strateško lego. Umeščena je v središče Slovenije, skoznjo potekajo pomembne mednarodne cestne in železniške povezave. Središče regije je Celje, ki skozi svojo bogato zgodovino ohranja pomembno poselitveno, gospodarsko in prometno vlogo.
Regija se od severozahoda razprostira vse od mogočnih Kamniško-Savinjskih Alp preko čudovitih dolin in gozdov Zgornje Savinjske doline, do energetsko bogatega Šaleškega, s hmeljem posejane Spodnje Savinjske doline, do zgodovinskih zakladnic Osrednje Celjskega, Dravinjskega z razkošji Pohorja, do gričevnatega in s soncem obsijanega Obsotelja in Kozjanskega na jugovzhodu.
Savinjska regija je ena izmed dvanajstih regij Slovenije, po velikosti pa tretja izmed vseh. Velikost regije je 2.301 km2, kar predstavlja 11,4 % površine Slovenije.
V regiji je 254.382 prebivalcev oziroma 12,4 % slovenskega prebivalstva. Največji urbani in gospodarski središči v regiji sta Celje (48.653 prebivalcev) in Velenje (32.869 prebivalcev).
Občinska središča s statusom mesta so Laško, Rogaška Slatina, Slovenske Konjice, Šentjur in Žalec.
Občinska središča so še Braslovče, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogatec, Solčava, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Vitanje, Vojnik, Vransko in Zreče.
V Savinjsko regijo je vključenih 31 občin. Status mestne občine imata Celje in Velenje. Za večjo razvojno učinkovitost Savinjska regija uveljavlja delovanje petih subregij. To so Dravinjska, Savinjsko-Šaleška, Spodnje Savinjska, Obsoteljsko Kozjanska ter Osrednje Celjska subregija. S tem regija ohranja svojo bogato etnološko dediščino in raznolikost svojih območij uveljavlja kot razvojno prednost.
Najpomembnejše družbeno-razvojne odločitve sprejemata Svet regije in Razvojni svet regije, v katerih so zastopani župani občin, direktorji podjetij in predstavniki nevladnih organizacij. Status subjekta spodbujanja razvoja regije ima RASR, Razvojna agencija Savinjske regije, ki se pri svojem delovanju povezuje z območnimi razvojnimi agencijami in z drugimi razvojnimi partnerji.
Na dan 1.1.2012 je regija imela 800 naselij, kar je 13,26% vseh slovenskih naselij (6.031). Na nivoju celotne države je 536.616 hišnih številk, od tega jih je v Savinjski regiji kar 68.244.